MINERÁLY BRNO
18.-19.11. 2023
Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin
Listopadové Minerály Brno doplní výstava zeolitů i šperků
Hned tři doprovodné výstavy čekají na návštěvníky podzimní
výstavy Minerály Brno, která se koná 18. a 19. listopadu v pavilonu B.
Tématem letošní hlavní výstavy budou zeolity, které patří do
skupiny křemičitanů (silikátů). Tyto nerosty vynikají svou krásou, křehkostí,
bohatostí vývinu krystalových jedinců, ale také průmyslovým využitím. Právě
proto nese výstava název Křehká krása zeolitů.
Kromě exponátů od tradičních zapůjčitelů se ve vitrínách
můžete těšit i na vzorky z depozitářů Moravského zemského muzea. Uvidíte
tak historické sběry z domácích i zahraničních lokalit známých
prvorepublikových sběratelů, například od Č. Růžičky, J. Bakeše nebo J. Šťastného.
Výstava zeolitů poskytne téměř ucelený přehled dnes známých minerálních druhů této skupiny. Zaujme vás tvarovou i barevnou pestrostí exponátů s akcentem především na ty z českých, moravských a slezských lokalit. Zastoupené ale budou i jiné významné regiony výskytu zeolitů – například Slovensko, Rusko, Itálie, Německo, Kanada či USA.
Nejvýznamnější lokality, jako jsou Markovice u Čáslavi, Dobrná u Děčína, Mariánská skála u Ústí nad Labem, Indie – okolí Poony, Island, Faerské ostrovy, Kazachstán – Sarbaj, se dočkají vlastních vitrín.
Zpestřením bude menší výstavka broušených zeolitů, ať už kabošonů, ale také nemnoha fazetových výbrusů. Expozice tedy nabídne komplexní vhled do této křehké a velice estetické třídy minerálů, z nichž mnohé druhy jsou z českých lokalit pojmem také v cizině a často zdobí nejedno věhlasné zahraniční mineralogické muzeum.
Prezentované minerály doplní makrofotografie krystalů různých, zejména českých zeolitů od fotografa Petra Fuchse.
Šperky z turnovského muzea
Druhá výstava naváže také na tradiční prezentaci významných a originálních autorů – šperkařů, kteří ve své tvorbě využívají především přírodní kámen. Tentokrát nepůjde o expozici jednoho autora, ale kurátor sbírky šperků Muzea Českého ráje v Turnově PhDr. Miroslav Cogan přiveze vybrané exponáty z muzejní sbírky. Tu buduje už několik let z vybraných nejlepších autorských šperků v rámci Mezinárodního šperkařského sympozia, které se v Turnově koná už od roku 1984.
Autoři, kteří se Sympozia účastní, si obvykle kameny zasazované do svých šperků sami naleznou v Českém ráji a zpracují je. Jedná se například o české granáty, olivíny, acháty, chalcedony a jaspisy. Za více než třicet let přijelo na Sympozia přes dvě stě domácích i zahraničních autorů, z nichž někteří v současnosti patří ke šperkařské špičce.
Poslední menší doprovodnou výstavu zajistí opět doktor Cogan. Uvidíte na ní netradiční šperkařské a dekorativní suroviny České republiky. Těšte se na známější i zcela nové drahé a dekorativní kameny v zajímavých kompletech: přírodní surovina – nábrus – šperkový kámen – šperk.