MINERÁLY BRNO
18.-19.11. 2023
Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin
Začala 31. výstava MINERÁLY BRNO
31. mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin MINERÁLY BRNO začala dnes v 9 hodin a výstavní prostor se začal brzy plnit návštěvníky.
Výstavy se účastní 195 vystavovatelů většinou z České republiky, významný je počet vystavovatelů z Polska, Slovenska a Maďarska, dále přijeli vystavovatelé z Německa, Rakouska, Itálie, Indie, Pákistánu a Rumunska.
Novinky a zajímavosti vystavovatelů
Pro návštěvníky výstavy Minerály Brno jsou k dispozici šperky včetně autorských originálů, opracované kameny, sběratelské kameny, fosilie, přírodniny i odborná literatura. Zakoupit lze i výrobky, dekorační předměty a bytové doplňky z drahých kamenů a minerálů. K vidění a koupi jsou mimo jiné drahé kameny a šperky z Peru, šperky s kamenem larimar z Dominikánské republiky, originální cínové šperky s minerály, šperky s českými granáty a vltavíny, autorské šperky zhotovené drátovací technikou, fusing či tiffany technikou, broušené šperkové kameny, acháty z českých i světových lokalit, rudé acháty z Argentiny, třpytivé kaktus ametysty a sugility z JAR, vybroušené ohnivé opály z Madagaskaru, Gem silica, modré a sytě růžové opály z Peru, fosilizované korály z Indonézie, prehnity, labradority, nové oranžové opály z Madagaskaru, vesuviány z Pakistánu, malinové křemeny, nuummit, dinosauří kosti či zkamenělé šišky, zkamenělá dřeva, nový sběratelsky zajímavý materiál z Ruska - malinově zbarvené krystaly turmalínů, danburity a hambergity, investiční vzorky zlata, meteority, etiopské opály či ametysty nebo krásné atypické epidoty či akvamaríny z Pákistánu.
Minerály Brno jsou také setkáním a burzou sběratelů, kteří přivezli zajímavé vzorky ze svých sbírek minerálů ať už vlastnoručně nalezených nebo zakoupených na mineralogických výstavách.
MINERÁLY BRNO jsou také inspirací pro vybavení interiéru. Pro ty, kdo se rádi obklopují drahými kameny a výrobky z nich, lze na výstavě zakoupit jako dekoraci např. acháty, ametystové geody, zkamenělá dřeva, bytové doplňky z aragonitu, svícny, figurky nebo obrazy či hodiny zhotovené z drahých kamenů.
Doprovodná výstava o minerálech Jesenicka
Doprovodná výstava je věnovaná mineralogickému bohatství Jesenicka – vystaveno je na 500 vzorků minerálů a zpracovaných kamenů z tého oblasti. Zastoupeny jsou vzorky ze známých rudních ložisek Zlaté Hory, Horní Benešov, Horní Město, Zálesí, Horní Hoštice nebo Nová Ves u Rýmařova, lokalit kontaktních minerálů - Žulová, Vápenná, pegmatitů - Maršíkov, Vernířovice, ale i minerály metamorfovaných hornin - Zlatý Chlum, Sobotín, Petrov nad Desnou, Nový Malín, Branná, Krásné u Šumperka či alpských asociací - Vernířovice, Sobotín. Výstava obsahuje kromě Jesenicka i mineralogické lokality Rychlebských hor a Šumperska.
Ze zajímavých exponátů, které návštěvníci mohou vidět, stojí za zmínku vzácný berlinit nebo až 1 cm velké plíšky zlata, velmi kvalitní vzorky cerusitu, anglesitu nebo v ČR vzácného dundasitu. Dále je k vidění nikelín, skutterudit, clausthalit a ryzí stříbro či vzácný jordanit, minerály stříbra a jedinečné ukázky hnědého pyromorfitu, vystaveny jsou unikátní pseudomorfózy křemene po kalcitu a zejména barytu. Za zhlédnutí určitě stojí i raritní ukázky zlata a doprovodných teluridů nebo granáty.
Z nerudních minerálů jsou vystaveny krásné velké krystaly epidotu, magnetitu, granátu nebo drúzové vzorky s epidoty, vesuviany a hesonity. Nechybí beryly a chrysoberyly nebo křišťály, vzorky malachitu a chryzokolu a drúzy křemene či krásné a málo známé ukázky prehnitu, rutilu a červeného anatasu.
Exponáty pro výstavu o Jesenicku ze svých sbírek zapůjčili vystavovatel a partner výstavy MINERÁLY BRNO RNDr. Luděk Kráčmar, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Lukáš Křesina a vystavovatelé Martin Svoboda a www.e-gems.eu.
Výstavu věnovanou minerálům Jesenicka doplňuje expozice šperkových kamenů současnosti a ukázky tvorby světově proslulého šperkaře Karla Votipky.
Výstava Šperkové kameny současnosti je doplněna o ukázky syntetických kamenů – návštěvníci tak mají možnost porovnat vzhled opracovaných přírodních drahých kamenů a těch uměle vyrobených. Část věnovaná syntetickým kamenům je doprovozena textovými a obrazovými informacemi o uměle vyráběných, uměle pěstovaných, rekonstruovaných a barvených kamenech a také o pokusech o podvody na mineralogickém trhu. Výstava Šperkové kameny současnosti vznikla díky našemu vystavovateli a partnerovi výstavy MINERÁLY BRNO Mgr. Janu Čepelíkovi.
Výstava Minerály Brno je v sobotu 15. listopadu otevřena do 17 hodin, v neděli 16. listopadu probíhá výstava od 9 -16 hodin.
MINERÁLY BRNO, 31. mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin
15. - 16. 11. 2014
Brněnské výstaviště, pavilon B
Otevírací doba: Sobota: 9 - 17 h, Neděle: 9 - 16 h
Vstupné: 80 Kč, zlevněné 40 Kč