Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

DIAMANT


Chemické složení: C, uhlík
Tvrdost: 10
Hustota: 3,52
Krystalová soustava: krychlová
Lom: lasturnatý, úlomkovitý
Lesk: diamantový
Barva: bezbarvý, bílý, žlutý, zelený, modrý, červený, růžový, hnědý, černý, průhledný až neprůhledný
Astrologie: je kamenem lidí narozených ve znamení Lva, resp. Vah podle Babyloňanů, Raka podle starých Ŕeků nebo Berana podle Byzantinců.

Historie: Diamant připomíná už Plinius starší. Do Evropy se diamanty dostaly v 6. – 5. století před n. l. Už z té doby je ze starého Řecka známa bronzová soška s neopracovanými diamanty. Je uložena v British Museum of Natural History v Londýně. Do 18. století se diamanty těžily pouze v Indii, odkud pochází také převážná část známých historických kamenů. Až v roce 1714 byly objeveny v Brazílii, později v jižní Africe.

Výskyt: Tvoří obvykle nepravidelná zrna, jen vzácně dokonalé krystaly, jež jsou většinou vrostlé do vyvřelých hornin, zejména do tzv. kimberlitů. Při jejich zvětrávání zůstává diamant jako zvláště tvrdá a odolná část v náplavech, ze kterých se získává např. rýžováním. V náplavech zůstává i proto, že je těžší a chemicky i mechanicky odolnější než většina minerálů matečných hornin.

Zpracování: Diamant je vždy zpracováván ve tvaru fasetového brusu, protože tak vynikne jeho vysoký lom světla. Brus tvaru briliantu byl vyvinut zvláště pro diamant, protože jeho prostřednictvím je vyzdvižen jeho třpyt, světlo a oheň. Diamant je jediný drahý kámen, jehož klasifikace podléhá přesným pravidlům. Cena je posuzována podle jeho ryzosti (čistoty), kvality brusu, velikosti, vyjádřené jeho hmotností a zabarvením (tzv. 4 C). Absolutně bezbarvé diamanty jsou nejdražší, naopak modré, růžové a žluté dosahují mimořádných cen pouze při výrazné sytosti.

Diamant je sice velmi tvrdý, přesto ale velice křehký a může se relativně lehce roztříštit nebo prasknout. Šperk musí být vytvářen s odpovídající opatrností. I při jeho nošení je třeba dávat pozor, aby se nepoškodil. Při broušení, vzhledem k jeho největší známé tvrdosti, je broušen opět pouze diamantem.

Výskyt v České republice: dva nevelké krystaly nalezeny v pyropových štěrcích z Českého středohoří na Třebenicku (Dlažkovice a Chrášťany)

Velké známé diamanty:

Cullinan – dosud největší diamant na světě, z Jihoafrické republiky, (celkem 9 velkých a 96 malých briliantů o váze celkem 1063,65 ct, v surovém stavu vážil 3106 ct a rozměry krystalu byly cca 10 x 6 x 5 cm
Excelsior – diamant nalezený v Jihoafrické republice, hmotnost 995,2 ct
Koh-i-noor – diamant nalezený v Indii, hmotnost 108,93 ct
Velkýmogul/Orlov - slavný diamant z Indie, hmotnost 787,25 ct
Hope – modrý diamant z Indie, hmotnost 45,52 ct
Florentin – světle žlutý diamant, 137,27 ct
Hvězda jižní Afriky, De Beers, Stewart, Regent (136,9ct), Šah (88,7 ct)

první dva české diamanty

Foto: prof. Rudolf Rost

 

Koh-i-noor

Cullinan II

Star of Afrika

Centenary

Blue Heart

struktura diamantu - animace

naleziště diamantů ve světě



 

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště