Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MALACHIT

 

Název malachit má zřejmě řecký původ ve slově malache – sytá zeleň, podle jiných zdrojů ve slově malachos - měkký

Chemické složení: Cu2(CO3)(OH)2
Tvrdost: 3,5 - 4
Hustota: 4,1
Krystalová soustava: jednoklonná
Lom: lasturnatý
Lesk: skelný, diamantový, hedvábný
Barva: světle, jasně až tmavě zelený, neprůhledný
Vryp: světle zelený
Astrologie: Býk

Výskyt: jeden z nejběžnějších supergenních minerálů, vzniká při zvětrávání rud mědi
Vytváří charakteristické jehličkovité krystalky, tabulově ploché krystaly nebo hutné pevné hrudky, na průřezu často velmi krásně páskované s krustou či povlakem, jemně vláknité nebo radiálně paprsčité agregáty s ledvinitým povrchem.

Historie: Už ve starém Egyptě se z něj vyřezávaly kameje, amulety a ozdobné předměty. Znali ho i staří Římané a Řekové. Drcený se používal jako barva v malířství nebo jako líčidlo.

Zpracování: kabošony, tabulkovce, drobná až velká glyptika, ozdobné předměty – figurky, sošky, šálky, talířky či vejce; galanterie, obklady, vzácně i fasetové výbrusy
K výrobě šperků se používají jednotlivé, až několik centimetrů silné, ledvinité, odspodu rostoucí agregáty, které mohou být i několik kilogramů těžké.

Výskyt v České republice: na rudních ložiscích – Krupka, Moldava, Příbram, Hradové Střímelice, Nová Ves u Rýmařova, jehlice a paprsčité agregáty u Borovce u Štěpánova a Ludvíkova u Vrbna pod Pradědem, v Bělovsi u Náchoda, na četných místech v permských sedimentech v Podkrkonoší (Horní Kalná) a v okolí Českého Brodu, také na mnoha místech v Brněnském masivu (Komínský lom)

 

malachit, Brno - Komín, foto: Radek Votava

malachit, Borovec, foto: Jiří Sejkora



 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště