Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ZIRKON

 

Variety: hyacint, jargon, starlit

Chemické složení: ZrSiO4
Tvrdost: 6,5 -7,5
Hustota: 3,95 -4,70
Krystalová soustava: čtverečná
Barva: bezbarvý (matura diamant), modrý (starlit) , žlutý (jargon), hnědý, oranžovočervený, červenohnědý (hyacint), červený, růžový, průhledný
Lesk: skelný až diamantový
Vryp: bílý
Astrologie: je kamenem Vodnáře

Výskyt: Krystaly zirkonu jsou vrostlé do pegmatitů a magmatických hornin. Mohou dosahovat velikosti mnoha centimetrů, ale jsou většinou neprůhledné a kalné. Průhledné krystaly jsou mnohem vzácnější a menší. Ve vyvřelých horninách se nacházejí průhledné, růžově zbarvené, žluté, hnědé nebo červenohnědé zirkony. Při zvětrávání hornin zůstává zirkon díky své vysoké hustotě v náplavech.

Historie: Zirkon je znám odedávna, připomíná jej už řecký filosof Theofrastos. Byl módním kamenem v 15. -16. století Zvláště ceněná byla odrůda zvaná jargon. Odrůda hyacint byla talismanem, který chránil lidi před bolestmi a jedy. Ve středověku byl kamenem moudrosti. Ochraňoval pře zlými duchy a sny, podněcoval k jídlu, hasil žízeň, upevňoval nervy.

Zirkon byl objeven jako šperkařský kámen a oblíben teprve ve 20. letech 20. století. Platil dlouho za tajemný kámen, kterému byl připisován mystický význam.

Zirkon je relativně křehký. Je citlivý na tlak a náraz, jeho hrany jsou lehce poškoditelné. Musí se s ním opatrně zacházet i při broušení.

Zpracování: Zirkony jsou broušeny vždy ve tvaru fasetového brusu. Pro svůj vysoký lom světla jsou bezbarvé zirkony často používány jako levná náhražka briliantů.

Výskyt v České republice: Nenápadné agregáty a zrna v pegmatitech – Písecko, Domažlice, Lázně Kynžvart, Nová Ves u Českého Krumlova, Rožná, Dobrá Voda, Strážek, Ždár u Rudy nad Moravou, v komínových brekciích na Linhorce u Třebenic a na Granátovém vrchu u Měrunic, na ložisku Vestřev, častý i v náplavech Otavy a na Jizerské louce.

 

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště