MINERÁLY BRNO
17.-18.11. 2018
Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin
Výrobky z kamene Onyx - CHANAR
ONYX – polodrahokamy
Slovo onyx pochází z řečtiny a znamená nehet. Odkazuje tak na zásadní vlastnost tohoto kamene, jíž je průsvitnost.
Pozdně starověký mýtus vypráví o onyxu, že vznikl z nehtu Venušina, který jí svým šípem odstřelil Amor, a který spadl z nebes do řeky Gangy. Proto bývá onyx označován za kámen přinášející štěstí, zvláště v lásce. Ještě ve středověku se věřilo, že onyx je účinným afrodiziakem. Onyx je zasvěcen Saturnu a u kabalistů archanděla Verchiela. Už od starověku je považován za polodrahokam a byl užíván k výrobě šperků a liturgických předmětů.
Z technického hlediska se jedná o sedimentární kámen, který prošel procesem transformace v důsledku působení tepla. To vede k přeměně, kdy fosilie a zrnka usazeniny mizí a dochází ke krystalizaci. Vyskytuje se po celém světě, ale pouze tam, kde byly tyto neobvyklé a vzácné podmínky splněny. Proto bývají onyxová naleziště malá a nesnadno vytěžitelná.
Moderní vyhledávací, těžební, manipulační a přepravní technologie spolu se sofistikovanými výrobními procesy nám dnes umožňují získávat bloky a tabule značných rozměrů. Díky tomu lze tento polodrahokam použít nejen k výrobě šperků, ale též k dotváření luxusních interiérů. Jeho výjimečné vlastnosti dokáží vytvořit unikátní a neopakovatelné instalace.
Onyx nabízí široké spektrum tónů od hnědé přes medovou, bílou, zelenou až po rudou. Každý blok je unikátní co do intenzity odstínu, žilkování, velikosti zrna a stupně krystalizace.
Nejpozoruhodnější vlastností onyxu je však průsvitnost. Ta umožňuje podsvícení kamene a tím vytvoření tzv. ON/OFF efektu, kdy intenzita světla způsobuje jemné změny struktury. Další možností je instalace proti světlu, jak ji známe z brněnské vily Tugendhat architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Paprsky zapadajícího slunce procházející onyxovou stěnou podtrhují magičnost již tak geniálního díla architekta.