Policejní špičky posvětily Motosalon
Motorky, to je krása. Ale taky velká rychlost, s níž souvisí stálé připomínání bezpečnosti. Tu skloňují i nejvyšší představitelé Police ČR, která nad veletrhem převzala záštitu.
Včera se do Brna přijel podívat policejní prezident Tomáš Tuhý. U vystavovatelů si prohlédl novinky.
Na čtvrteční zahájení přijel šéf služby dopravní policie Tomáš Lerch a ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. I oni si expozice prohlédli.
Dobrovolní dárci orgánů?
O motorkářích se s nadsázkou mluví jako o „dobrovolných dárcích orgánů“. Pravdou je, že loni na českých silnicích zemřelo 60 motocyklistů, 3 jejich spolujezdci a také jeden řidič mopedu. Nejtragičtější byl červen, kdy zahynulo 14 motorkářů a pak srpen a září, v obou případech s devíti oběťmi. Červen byl nejhorší i z pohledu celkové statistiky nehodovosti – v 6. měsíci roku 2017 zemřelo na silnicích šedesát osob, celkem za loňský rok 502, což je o 43 méně než v roce 2016. Lidé umírali zejména kvůli tomu, že nepřizpůsobili rychlost dopravně technickému stavu vozovky a nevěnovali dostatečnou pozornost řízení, třetím nejčetnějším důvodem bylo vjetí do protisměru. „Přestože se v uplynulém roce opět podařilo snížit počet usmrcených na českých silnicích, 502 osob se ze svých cest nevrátilo domů, což je stále velmi vysoké číslo někdy zcela zbytečně zmařených životů. Začněme každý sám u sebe a chovejme se v silničním provozu tak, jak bychom chtěli, aby se ostatní chovali k nám,“ apeluje Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie. Kompletní čísla za rok 2017 najdete zde.
Na letošním Motosalonu se bude o bezpečnosti a chování motorkářů na silnicích mluvit často. O svých zkušenostech promluví každý den v pavilonu P kapitán Petr Matoušek z Policie ČR (so 11.30 a 14.45, ne 9.45 a13.00). Jelikož rychlost je v případě zdraví nejdůležitější, jsou připraveny kurzy první pomoci s ukázkami (so 10.00, 13.00 a 14.30, ne 11.30 a 16.00). Na bezpečnost myslí spousta vystavovatelů - od helem po kvalitní oblečení.