Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Obora Hukvaldy představuje svoji historii, současnost i nádherné trofeje

 

Na ploše 100 metrů čtverečních se v pavilonu F prezentuje Obora Hukvaldy - jedna z nejstarších, dosud fungujících obor v České republice. 450 let své existence si na národní výstavě Myslivost připomíná poutavou expozicí, která přibližuje vývoj obory od svého založení až po současnost. Atraktivní jsou fotografie i vycpaniny, ale nepřehlédnutelné jsou především lovecké trofeje. Obora se postupně stala domovem zvěře dančí, černé, mufloní, jelení i sika, dnes k hlavním chovaným druhům patří daněk skvrnitý a muflon obecný.


„V oboře pracuji sedmatřicátým rokem, ale dosud jsme se nikdy neprezentovali tak ucelenou expozicí,“ říká oborník Milan Koutný, který svoje vystoupení na pódiu začal malým historickým exkurzem – od založení obory olomouckým biskupem Vilémem Prusinovským v roce 1567 přes její znárodnění v roce 1948, správu Severomoravskými státními lesy, Lesy ČR až po aktuální stav, kdy se od 1. října 2014 začalo o oboru starat Biskupství ostravsko-opavské. „Nový správce chce oboru dále zvelebovat,“ potvrzuje oborník s tím, že aktuálním viditelným příkladem je obnova tři a půl kilometrové zdi, kulturní památky.

Obora Hukvaldy je místem, kde se snoubí lesnictví, myslivost, krajinná estetika, rybářství (součástí oborního hospodaření je rybníkářství a pstruhové hospodářství s chovem a tržní produkcí sladkovodních ryb), včelařství, kultura, historie i ochrana přírody. Obora byla původně založena na padesáti hektarech a většinu zvěře získala darem z těšínských, moravských a českých panství. Postupně se rozrůstala, v době znárodnění měla již 220 hektarů a v současnosti se nachází na téměř dvojnásobné rozloze. „Dnes se jedná o unikátní aglomeraci, kterou ročně navštíví na 200 tisíc návštěvníků,“ dodává Milan Koutný.

Datum: 11.5.2017 15:45:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště