Pavilonem G2 zní hlasy jelenů
Na Mistrovství Evropy
ve vábení jelenů se do Brna sjeli mistři v napodobování hlasů zvířat
z 12 zemí. Češi patří k favoritům, všichni tři čeští reprezentanti včetně
šestinásobného evropského šampiona Jana Brtníka se probojovali mezi 17
finalistů.
V naprostém tichu a soustředění postupně přistupuje k pódiovému mikrofonu 35 soutěžících. Pomocí speciálních rohů nebo ulit v několika disciplínách napodobují troubení jelení zvěře. Vedle diváků vše pozorně poslouchá desítka mezinárodních rozhodčích ukrytých v uzavřených kójích, tzv. „kadibudkách“, kteří výkony hodnotí od nejhorší známky jedna až po nejlepší šestku. Protože moderátor volí pořadí soutěžících zcela náhodně, hodnocení porotců je naprosto anonymní. Přesto je zřejmá dominance týmů ze střední Evropy – do 17členného finále postoupilo všech devět zástupců Česka, Slovenska a Maďarska.
Jak vysvětluje nestor soutěžního vábení jelenů Alojz Kaššák, v minulosti několikanásobný mistr Slovenska a vicemistr Evropy a dnes dlouholetý rozhodčí na Mistrovstvích Evropy, právě na Slovensku a následně i v Česku totiž všechno začalo. „Imitování hlasů jelení zvěře používají lesníci při práci, třeba když doprovázejí hosty, a při lovu se využívá po celé Evropě. Ale na Slovensku jsme v něm před 30 lety poprvé uspořádali národní soutěž,“ popisuje Alojz Kaššák. Důvodem podle něj bylo i to, že právě na Slovensku a v Česku je vysoká úroveň organizace myslivosti. Myšlenka soutěží ve vábení jelenů se rychle ujala a přešla i do ciziny jako atraktivní forma propagace myslivosti. „Můžeme tak prezentovat veřejnosti, že si umíme doslova povídat s přírodou, konkrétně s jeleny, a umíme toto mistrovství využívat při lovu,“ vysvětluje Kaššák. Před 24 lety proběhlo první Mistrovství Evropy ve vábení jelenů, kterého se zúčastnily týmy ze čtyř zemí. Pak se přidávaly další státy, postupně se sjednotila národní pravidla, pilovala se organizace mistrovství. A letos v Brně soutěží dvanáct zemí od Pobaltí až po Francii.
Češi z loňského Mistrovství Evropy obhajují jak týmové, tak individuální vítězství. „První část soutěže se nám docela povedla, do finále jsme postoupili všichni tři. Jsme spokojeni a teď se musíme připravit na druhé kolo,“ zhodnotil dosavadní průběh mnohonásobný český i evropský šampion Jan Brtník. O přestávce před finále je podle něj potřeba znovu se naladit a roztroubit, aby byl hlas připraven. „Krk se musí přizpůsobit podmínkám. Někde je příliš suchý vzduch nebo horko, to všechno může vadit a bránit nám ve výkonu. Snažíme se to doladit v průběhu soutěže a také pít, někdo má rád třeba džus, jiný si raději dává mléko nebo čistou vodu,“ líčí Jan Brtník s tím, že každému na hlas pomáhá něco jiného. Prostředí na brněnském výstavišti každopádně hodnotí jako výborné. „Někde jsme troubili mezi vystavovateli nebo dokonce vedle výdeje jídla. Rozhodčí nás pak v hluku špatně slyší a špatně to i posuzují, ale tady je naprostý klid a potřebné ticho. Také vzduch je dobrý, protože je to velký prostor a venku není moc horko. Pavilon G2 je pouze pro nás, oddělený od vlastní výstavy, a chodí sem jen lidé, které to zajímá,“ pochvaluje si Jan Brtník. A my držíme palce do finále!
NVM
Pro vystavovatele
Pro novináře
Partneři veletrhu
Souběžně také
Mohlo by vás zajímat
Vystavovatelé