Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

V ochraně mláďat před zemědělskou technikou pomáhají drony


Aby senoseč nebyla srnoseč. Přesně to je cílem spolku STOP sečení srnčat!, který s přáteli založila Pavla Josefína Benettová. O tom, jak správně zachraňovat srnčí mláďata a využívat k tomu moderní techniku, přednáší v rámci doprovodného programu Národní výstavy myslivosti.


Období každoročního zbytečného umírání srnčat začne už za pár dnů či týdnů. Od května do července srny kladou svá mláďata do vysoké trávy na lukách, které se pak sekají k přípravě senáže. Podle hrubého odhadu u nás následkem sečení každý rok umírá asi 60 tisíc srnčat. Na jedno takové před časem narazila i Pavla Josefína Benettová a spolu s přáteli se rozhodla mláďatům pomoci. V rojnicích procházejí louky dříve, než na ně vyjede traktor, a dnes tento náročný způsob záchrany zvěře kombinují s využitím moderní techniky. Kontrola porostu dronem s termovizí je totiž daleko rychlejší a efektivnější. „Máme už čtyři drony a za týden k nim přibude pátý. Spolupracujeme se 30 honitbami, kde létáme v době senoseče,“ popisuje ochranářka zvířat. Louky se oblétávají v časných ranních hodinách a dron létá ve výšce 18–25 metrů maximální rychlostí 4 m/s. Skrčené srnče je třeba objevit v aplikaci na tabletu, třeba od čerstvé krtiny se pozná díky puntíkům. Pak ještě zbývá srnče najít v terénu, malé opatrně v rukavicích a přes trávu přemístit do bezpečí mimo porost, nejdále však 100 metrů, aby ho srna našla. Větší srnče je třeba přiklopit – ideálně prádelním košem označeným tak, aby ho traktorista nepřehlédl.

Se záchranou srnčat může podle Pavly J. Benettové pomoci každý majitel dronu, ale i myslivec, který se rozhodne dron zakoupit třeba pomocí veřejné sbírky nebo s podporou své obce. Obsluha dronu je nenáročná a licenci lze na stránkách Úřadu pro civilní letectví získat online za jedno odpoledne. Myslivci tuto techniku navíc využijí po celý rok například k dohledání jednotlivých kusů zvěře, monitorování pohybu černé zvěře apod. Se záchranou srnčat pomáhají třeba i hasiči, kteří oblétávají louky v rámci zaškolování svých pilotů do manipulace s drony. „Základem je ale vždycky dobrá komunikace se zemědělci, aby dali o senoseči vědět pár dní dopředu,“ vysvětluje Benettová. Více se o ochraně mláďat pomocí dronů dozvíte na repríze její přednášky v pondělí 24. dubna od 9:50 v pavilonu G1 nebo na stránkách www.stopsecenisrncat.cz.

 

Datum: 24.4.2023 12:03:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště