Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MINERÁLY BRNO
18.-19.11. 2023

Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin

Výstava šperků ukazuje proměnu přírodního materiálu v umělecké dílo


Přes čtyři desítky designových šperků z Muzea Českého ráje v Turnově tvoří dvě menší doprovodné výstavy listopadových Minerálů Brno.

První z nich nabízí ukázky z kolekce, která vznikala jako součást výzkumného úkolu Drahé kameny Československa. Ten dělal Ústřední ústav geologický v letech 1978–1988. „Výzkumníci se při něm vrátili ke starým nalezištím, třeba k ložisku na Ciboušově, odkud pocházejí ametysty ve Svatováclavské kapli nebo kapli svaté Kateřiny na Karlštejně,“ uvedl kurátor sbírky Miroslav Cogan. Na výstavě uvidí lidé z této lokality ametystový náhrdelník vyrobený žáky turnovské střední uměleckoprůmyslové školy.

Díky projektu se otestovaly také netradiční materiály ve šperkařství. „Za všechny zmíním třeba petrifikovaný korál ze Štramberka nebo zkamenělá dřeva,“ řekl Cogan. Výsledkem desetiletého výzkumu je zajímavá kolekce, která od každého vzorku zahrnuje ukázku materiálu v surovém stavu, výbrus a využití ve šperku. „Zájemci tak názorně vidí, jak se z přírodního minerálu stává umělecké dílo,“ podotkl.

Druhou část výstavy tvoří doplňky z Mezinárodních šperkařských sympozií, která pořádá turnovské muzeum přes třicet let a scházejí se na nich umělci z celého světa. „Mají jedinečnou možnost sami si najít minerál v přilehlých lokalitách a zasadit ho do svého šperku,“ informoval Cogan.

Ze sbírky, která čítá na 650 autorských doplňků, těžce vybírá favorita. „Rád mám ale třeba prsten od Karla Votipky, jehož obroučka je ze záhnědy. V koruně se pak nachází ametyst, který si Votipka sám našel, vybrousil a zasadil,“ doplnil Cogan.

Datum: 17.11.2017 17:00:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště